Top
Zamieszki w Rotterdamie

Holandia: Cztery razy więcej niż w 1980 roku chorych na cukrzycę.


0
80 tydzień i 3 dni temu, 11:38 / 731
1
     Około 8,5 procent ludności na świecie cierpi z powodu choroby. Według WHO, która ma znaczący wpływ społeczno-ekonomiczny.

     Z raportu dowiadujemy się ,że na świecie na cukrzyce choruje 422 mln osób, tj. około cztery razy więcej niż w 1980 roku, jak donosi raport opublikowany we środę przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W pierwszym globalnym raporcie jest zawarta informacja ,że 8,5 procenta populacji cierpi na cukrzycę w takiej czy innej formie.

     WHO w swoim raporcie zatytułowanym "Epidemia cukrzycy i konsekwencje społeczno-gospodarcze" organizacja zdrowia zwraca uwagę na postęp rozwoju cukrzycy , szczególnie w krajach rozwijających się. Dopiero w 2012 roku , WHO uznało 1,5 miliona zgonów z powodu powikłań cukrzycowych.

     Ponadto, WHO podaje w swoim raporcie ,że 2,2 mln ludzi zmarło z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych dlatego , Światowy Dzień Zdrowia, WHO wyznaczyło tym razem we czwartek , który będzie poświęcony cukrzycy.

     W dalszej części raportu WHO donosi ,że 43 procent zgonów występuje u osób w wieku około siedemdziesiątki a można by było to poprawić wprowadzając , zmniejszone umieralności poprzez wdrożenie polityki w celu promowania zdrowego stylu życia.

     Problem, który dotyka WHO jest taki, że coraz więcej krajów biednych ma do czynienia z cukrzycą. Na trzy kraje biedne Insulina konieczna do życia pacjentów z cukrzycą typu 1, jest jednak dostępna tylko w jednym z trzech krajów biednych.     Cukrzyca może być konsekwencją otyłości, ale mówi się także, że mamy do czynienia z coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Średni wskaźnik BMI, stosunek wysokości do masy ciała, zwiększył się w ciągu czterdziestu lat u kobiet powyżej 10 i mężczyzn 11,5 procent, został ogłoszony na początku kwietnia w czasopiśmie "Lancet" .

     Liczba osób z nadwagą w gospodarkach wschodzących, takich jak Brazylia i Indie są obecnie wyższe niż w krajach bogatych. Liczba ludzi otyłych na całym świecie jest wyższa niż ludzi szczupłych na całym świecie.

Holandia

     W Holandii, 6,1 procent populacji mężczyzn choruje na cukrzycę tj. (7 procent) nieco więcej niż kobiet (5,3 proc.) U kobiet wskaźnik ten pozostaje zrównoważony lub bardziej pozostał niezmieniony od 1980 roku, u mężczyzn wzrósł o około jeden punkt procentowy.     Z obliczeń WHO , wynika ,że każdego roku 2.880 osób w Holandii umiera z powodu powikłań cukrzycowych .Uderzające jest to, że odsetek chorych na cukrzycę u kobiet jest niższy, ale liczba ofiar jest wyższa u mężczyzn. Według WHO także corocznie z powodu cukrzycy umiera 5770 osób przez nadmierne stężenie cukru we krwi nie wiedząc o tym.

Co robić gdy jesteśmy chorzy na cukrzycę i przyjeżdżamy do Holandii.

     Należy przypomnieć , że w Holandii każdy obywatel bez wyjątku musi być ubezpieczony. Nie dokonanie tego obowiązku grozi konsekwencjami prawnymi (grzywny, areszt , itp) . Takie jest holenderskie prawo. Nie ominiemy tego , ponieważ są odpowiednie służby , które śledzą nasze postępowanie i pobyt w kraju "wiatraków i niebieskich kopert".

     Osoba chora na cukrzycę powinna się zgłosić do swojego lekarza domowego (hol. huisarts) zostanie skierowana do specjalisty na wstępne badania do szpitala i wpisania jej danych do bazy szpitalnej gdzie będzie leczona. Problem polega na tym ,że niestety nie są to usługi bezpłatne. Mimo ,że jesteśmy ubezpieczeni, czyli płacimy osobiście czy też płaci za nas pracodawca , musimy ponieść koszta wizyt w szpitalu i również poniesiemy koszty związane z zakupem insuliny.

     Przypominamy ,że w tym roku "Eigen risico " w Holandii wynosi 385 euro. Mówiąc prosto do tej kwoty musimy płacić za usługi sami w całości lub dopłacać do usług i leków. Jest to zależne również od pakietu ubezpieczalni jaki wybraliśmy. Część leków i usług wchodzi w nasz pakiet lecz wszystko i tak do kwoty bazowej jest płatne w taki czy inny sposób.

     Musimy wspomnieć jeszcze o skali urządzenia odczytującego poziom cukru we krwi czyli "glukometr". Skala zawartości glukozy we krwi w Holandii jest zupełnie inna niż odpowiednik w Polsce . Przecież jesteśmy we wspólnej Europie , prawda. Tego również nie uregulowano.

     Poziom zawartości glukozy we krwi w holenderskich glukometrach jest inny niż w polskich . W Holandii poziom gukozy powinien zawierać się pomiędzy 4,5 - 8,5 tj. odpowiednik skali polskiej 80-180ml/dm3 . W kraju "wiatraków" skala ,którą podaliśmy należy pomnożyć przez 17 i wtedy uzyskamy odpowiednik polskich wartości.

     Dzisiaj jest dzień cukrzyka, ustalony przez światowa organizację zdrowia WHO ! Tylko zdrowe życie , ruch , dieta i pozytywnie utrzymywany poziom cukru we krwi mogą cukrzykom przedłużyć byt , a zależy to tylko od Ciebie !     

Jeżeli artykuł był pomocny wyraź to w komentarzu, udostępnij na FB czy Twitterze.

Źródło :
|   Nos + www.poloniawholandii.com + inf. własna
Komentarze

֩ Ilość komentarzy (1)

֠ Skaut
1
20-Apr-2016,   13:24      
No ja tez borykałem się w Holandii co z tym faktem zrobić ale dzieki takim artykułom inni już będą wiedzieli i nie będą błądzili

[1]
Admin
Zamknij Name:

Password:

Dodaj komentarz

Zamknij       
     


-
-B I U URL    :) :( :P :D :S :O :=) :|H :X :-*


Optional, include a picture (maximum 200 kb)

Wpisz poprawny kod:   47fc4
0   /  234
0   /  300
0   /  244
0   /  244
0   /  335
0   /  660
0   /  725
0   /  709
1   /  348
0   /  267
0   /  348
0   /  332

Taryfikator mandatów i wykroczeń drogowych.


1

1 tydzień i 4 dni temu, 11:02 / 267
Holandia


W porównaniu do roku 2017 wszystkie stawki mandatów za przekroczenie prędkości zwiększone zostaną od 1 euro do ponad 35 euro za jeden kilometr. Taryfy mandatów za wszystkie inne naruszenia ruchu drogowego pozostają takie same, tak wynika z dokumentu rządowego "Środki dotyczące bezpieczeństwa drogowego" znajdującego się w posiadaniu AutoRAI.nl. Poniżej przedstawiamy wszystkie informacje dotyczące kar w ruchu drogowym w roku 2018.

Mandaty w ruchu drogowym 2018: wszystkie stawki

To czy stawki za mandaty zostaną podwyższone czy obniżone zależy zawsze od rocznej korekty inflacji. W tym roku procent ten wynosi 1.1. Procent ten oparty jest o wskaźnik CPI (Consumer Price Index) w okresie od 1 czerwca 2016 do 1 czerwca 2017 roku. Ta okresowa korekta zapewnia, że wysokość kar za naruszenia nie związane z przekroczeniem prędkości pozostają bez zmian.

Stopniowy wzrost

Rząd dba o to aby wysokość kar za przekroczenie prędkości rosły stopniowo za każdy kilomert na godzinę za szybkiej jazdy. W tym roku wzrost ten wynosi od 1 do nawet ponad 35 euro za przekroczony kilometr na godzinę w zależności od prędkości z jaką pojazd się porusza. W szczególności kwota grzywny za przekroczenie maksymalnej prędkości poza strefą zabudowaną znacząco wzrośnie. W 2017 roku wysokość mandatu za przekroczenie prędkości o 30 km na godzine poza strefą zabudowana wynosiła 275 euro, w 2018 roku kara ta wyniesie już 312 euro. Nowe taryfy za przekroczenie maksymalnej prędkości poza strefą zabudowaną w trakcie prac drogowych spadną w porównaniu z rokiem 2017. Poza wszystkimi kwotami mandatów naliczane zostają również jak zwykle koszty administracyjne. Koszty administracyjne pozostaną w 2018 roku takie same jak w roku 2017: 9 euro za grzywnę.

Korekcja pomiaru

Aby zapewnić 100% pewności, że ktoś jechał zbyt szybko, policja odejmuje od odmierzonej prędkość kilka kilometrów. Korekcja pomiaru przy mniej niż 100 km/h wynosi 3 km, natomiast przy prędkości powyżej 100 km/h 3% zmierzonej prędkości. Na większości dróg obowiązuje dolna granica 4 km / h przed wypisaniem mandatu. Jedynie na autostradach gdzie maksymalna dozwolona prędkość wynosi 130 km/h mandaty wypisywane są już przy przekroczeniu tej prędkości o 1 km.Aby zapewnić 100% pewności, że ktoś jechał zbyt szybko, policja odejmuje od odmierzonej prędkość kilka kilometrów. Korekcja pomiaru przy mniej niż 100 km/h wynosi 3 km, natomiast przy prędkości powyżej 100 km/h 3% zmierzonej prędkości. Na większości dróg obowiązuje dolna granica 4 km / h przed wypisaniem mandatu. Jedynie na autostradach gdzie maksymalna dozwolona prędkość wynosi 130 km/h mandaty wypisywane są już przy przekroczeniu tej prędkości o 1 km.


OGÓLNEStłuczka: 280 euro
Niepotrzebna jazda lewym pasem: 140 euro
Wyprzedzanie z prawej strony: 230
Jazda bez pasów bezpieczeństwa: 140 euro
Jazda z telefonem komórkowym w dłoni: 230 euro
Zablokowanie skrzyżowania: 230 euro
Jazda z prawem jazdy z przekroczonym okresem ważności: 90 euro
Nieudostępnienie pierwszeństwa z prawej strony: 230 euro
Nieudostępnienie pierwszeństwa tramwajowi: 230 euro
Przecięcie kolumny wojskowej: 90 euro
Skręcanie bez kierunkowskazu: 90 euro
Nieudostępnienie pierwszeństwa przy skręcaniu: 230 euro
Prowadzenie samochodu z nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi: 130 euro
Prowadzenie samochodu z nieczytelnymi dokumentami rejestracyjnymi: 45 euro
Niepotrzebne zatrzymanie na pasie awaryjnym: 230 euro
Nieudostępnienie możliwości pasażerom autobusu lub tramwaju dostępu do pojazdu: 370 euro
Nie umieszczenie trojkąta ostrzegawczego w przypadku zagrożenia (postój samochodu lub przyczepy): 140 euro

PARKOWANIEZaparkowanie pojazdu w sposób zagrażający pozostałym członkom ruchu drogowego/mogący spowodować zagrożenie na drodze: 140 euro
Zaparkowanie auta na skrzyżowaniu: 140 euro
Zaparkowanie auta na ścieżce rowerowej: 90 euro
Zaparkowanie pojazdu w odległości mniejszej niż 5 metrów od skrzyżowania: 90 euro
Zaparkowanie na dwóch miejscach postojowych: 90 euro
Zaparkowanie pojazdu w miejscach oznaczonych niebieską linią bez widocznego narzędzia oznaczającego godzinę przyjazdu: 90 euro
Nie opłacenie parkometru lub w przypadku gdy czas parkowania został przekroczony: 90 euro

OŚWIETLENIENieużywanie świateł mijania lub drogowych (długich) w terenie zabudowanym w nocy: 90 euro
Nieużywanie świateł mijania lub drogowych (długich) poza terenem zabudowanym: 140 euro
Nieużywanie świateł mijania lub drogowych (długich) w sytuacji złej widoczności na drodze: 140 euro
Utrudnianie jazdy innym uczestnikom ruchu poprzez oślepianie światłami drogowymi: 140 euro
Niedziałające światła tylnie poza strefą zabudowaną: 140 euro
Niedziałające światła tylnie w strefie zabudowanej: 90 euro
Niedziałające świetła tylnie w ciągu dnia podczas ograniczonej widoczności: 140 euro
Światła przeciwmgłowe włączone niepotrzebnie: 90 euro
Niedziałające kierunkowskazy: 90 euro
Niedziałające światła ostrzegawcze: 90 euro
Niedziałające światła hamowania: 140 euro
Niedziałające trzecie światło hamowania (dla pojazdów po 30-09-2001): 90 euro

POJAZD (PRZYCZEPA)Pojazd nie posiada dobrze działającego systemu wycieraczek szyby przedniej: 140 euro
Pojazd nie jest wyposażony w niezbędne lusterka: 140 euro
Siedzenia, oparcia lub ich regulacja nie są sprawne: 140 euro
Pojazd posiada ostre części, które mogą spowodować obrażenia ciała w przypadku zderzenia: 230 euro
Pojazd ma wystające części, które mogą powodować obrażenia ciała podczas kolizji: 230 euro
Nieprawidłowo zamontowane sprzężenie z przyczepą: 230 euro
Holowanie więcej niż jednego samochódu jednym pojazdem silnikowym: 230 euro
Towary nieprawidłowo umieszczone, w lub na właściwym pojeździe do przewożenia ładunków: 140 euro
Przyczepa z niedziałającym oświetleniem: 140 euro
Ładunek samochodu ma ostre części (nie dotyczy ładunków lub części powyżej 2 m nad drogą): 230 euro

PRĘDKOŚĆPrzekroczona maksymalna prędkość w strefie zabudowanej
4 km/h – 27 euro
5 km/h – 33 euro
6 km/h – 40 euro
7 km/h – 47 euro
8 km/h – 54 euro
9 km/h – 62 euro
10 km/h – 70 euro
11 km/h – 94 euro
12 km/h – 103 euro
13 km/h – 113 euro
14 km/h – 121 euro
15 km/h – 131 euro
16 km/h – 141 euro
17 km/h – 151 euro
18 km/h – 163 euro
19 km/h – 173 euro
20 km/h – 188 euro
21 km/h – 200 euro
22 km/h – 211 euro
23 km/h – 225 euro
24 km/h – 237 euro
25 km/h – 252 euro
26 km/h – 265 euro
27 km/h – 282 euro
28 km/h – 299 euro
29 km/h – 312 euro
30 km/h – 329 euro
Przekroczona maksymalna prędkości w strefie zabudowanej w czasie robót drogowych
4 km/h – 45 euro
5 km/h – 54 euro
6 km/h – 62 euro
7 km/h – 74 euro
8 km/h – 83 euro
9 km/h – 94 euro
10 km/h – 105 euro
11 km/h – 131 euro
12 km/h – 144 euro
13 km/h – 155 euro
14 km/h – 167 euro
15 km/h – 182 euro
16 km/h – 192 euro
17 km/h – 206 euro
18 km/h – 220 euro
19 km/h – 237 euro
20 km/h – 253 euro
21 km/h – 265 euro
22 km/h – 278 euro
23 km/h – 297 euro
24 km/h – 314 euro
25 km/h – 331 euro
26 km/h – 350 euro
27 km/h – 369 euro
28 km/h – 387 euro
29 km/h – 405 euro
Przekroczona maksymalna prędkości poza strefą zabudowaną
4 km/h – 24 euro
5 km/h – 31 euro
6 km/h – 37 euro
7 km/h – 42 euro
8 km/h – 49 euro
9 km/h – 56 euro
10 km/h – 66 euro
11 km/h – 88 euro
12 km/h – 98 euro
13 km/h – 109 euro
14 km/h – 115 euro
15 km/h – 127 euro
16 km/h – 135 euro
17 km/h – 145 euro
18 km/h – 154 euro
19 km/h – 167 euro
20 km/h – 180 euro
21 km/h – 188 euro
22 km/h – 200 euro
23 km/h – 211 euro
24 km/h – 225 euro
25 km/h – 237 euro
26 km/h – 252 euro
27 km/h – 264 euro
28 km/h – 278 euro
29 km/h – 295 euro
30 km/h – 312 euro
Przekroczona maksymalna prędkości poza strefą zabudowaną w czasie robót drogowych
4 km/u – 37 euro
5 km/u – 44 euro
6 km/u – 52 euro
7 km/u – 62 euro
8 km/u – 72 euro
9 km/u – 78 euro
10 km/u – 88 euro
11 km/u – 111 euro
12 km/u – 119 euro
13 km/u – 131 euro
14 km/u – 145 euro
15 km/u – 155 euro
16 km/u – 170 euro
17 km/u – 184 euro
18 km/u – 194 euro
19 km/u – 207 euro
20 km/u – 220 euro
21 km/u – 237 euro
22 km/u – 252 euro
23 km/u – 261 euro
24 km/u – 278 euro
25 km/u – 295 euro
26 km/u – 311 euro
27 km/u – 329 euro
28 km/u – 344 euro
29 km/u – 364 euro
30 km/u – 378 euro
Źródło :
|   Media + www.poloniawholandii.com + inf. własna
POWIĄZANE ARTYKUŁY:

0   /  1261
    6 dni temu, 19:16

0   /  203
    1 tydzień i 2 dni temu, 15:50

0   /  267
    1 tydzień i 4 dni temu, 11:02

0   /  254
    1 tydzień i 5 dni temu, 10:10

NAJNOWSZE KOMENTARZE

footer
 • Tu jesteśmy

  2587 VK Den Haag
  Zwolsestraat 426.
  Freephone: 08 67894502
  Telephones: 06 233-459
  FAX: 04 504 889 9898
  E-mail: holandiapolonia@gmail.com
 • Znajdziesz Nas
  • Zapisz się newsletter
  • Jeśli chcesz otrzymywać na bieżąco
   zapisz się do naszego newslettera!
© 2015 - 2017   Poloniawholandii   VW   All rights reserved.  Privacy Policy