Top
Zamieszki w Rotterdamie

Holandia: Cztery razy więcej niż w 1980 roku chorych na cukrzycę.


0
71 tydzień i 2 dni temu, 11:38 / 629
1
     Około 8,5 procent ludności na świecie cierpi z powodu choroby. Według WHO, która ma znaczący wpływ społeczno-ekonomiczny.

     Z raportu dowiadujemy się ,że na świecie na cukrzyce choruje 422 mln osób, tj. około cztery razy więcej niż w 1980 roku, jak donosi raport opublikowany we środę przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W pierwszym globalnym raporcie jest zawarta informacja ,że 8,5 procenta populacji cierpi na cukrzycę w takiej czy innej formie.

     WHO w swoim raporcie zatytułowanym "Epidemia cukrzycy i konsekwencje społeczno-gospodarcze" organizacja zdrowia zwraca uwagę na postęp rozwoju cukrzycy , szczególnie w krajach rozwijających się. Dopiero w 2012 roku , WHO uznało 1,5 miliona zgonów z powodu powikłań cukrzycowych.

     Ponadto, WHO podaje w swoim raporcie ,że 2,2 mln ludzi zmarło z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych dlatego , Światowy Dzień Zdrowia, WHO wyznaczyło tym razem we czwartek , który będzie poświęcony cukrzycy.

     W dalszej części raportu WHO donosi ,że 43 procent zgonów występuje u osób w wieku około siedemdziesiątki a można by było to poprawić wprowadzając , zmniejszone umieralności poprzez wdrożenie polityki w celu promowania zdrowego stylu życia.

     Problem, który dotyka WHO jest taki, że coraz więcej krajów biednych ma do czynienia z cukrzycą. Na trzy kraje biedne Insulina konieczna do życia pacjentów z cukrzycą typu 1, jest jednak dostępna tylko w jednym z trzech krajów biednych.     Cukrzyca może być konsekwencją otyłości, ale mówi się także, że mamy do czynienia z coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Średni wskaźnik BMI, stosunek wysokości do masy ciała, zwiększył się w ciągu czterdziestu lat u kobiet powyżej 10 i mężczyzn 11,5 procent, został ogłoszony na początku kwietnia w czasopiśmie "Lancet" .

     Liczba osób z nadwagą w gospodarkach wschodzących, takich jak Brazylia i Indie są obecnie wyższe niż w krajach bogatych. Liczba ludzi otyłych na całym świecie jest wyższa niż ludzi szczupłych na całym świecie.

Holandia

     W Holandii, 6,1 procent populacji mężczyzn choruje na cukrzycę tj. (7 procent) nieco więcej niż kobiet (5,3 proc.) U kobiet wskaźnik ten pozostaje zrównoważony lub bardziej pozostał niezmieniony od 1980 roku, u mężczyzn wzrósł o około jeden punkt procentowy.     Z obliczeń WHO , wynika ,że każdego roku 2.880 osób w Holandii umiera z powodu powikłań cukrzycowych .Uderzające jest to, że odsetek chorych na cukrzycę u kobiet jest niższy, ale liczba ofiar jest wyższa u mężczyzn. Według WHO także corocznie z powodu cukrzycy umiera 5770 osób przez nadmierne stężenie cukru we krwi nie wiedząc o tym.

Co robić gdy jesteśmy chorzy na cukrzycę i przyjeżdżamy do Holandii.

     Należy przypomnieć , że w Holandii każdy obywatel bez wyjątku musi być ubezpieczony. Nie dokonanie tego obowiązku grozi konsekwencjami prawnymi (grzywny, areszt , itp) . Takie jest holenderskie prawo. Nie ominiemy tego , ponieważ są odpowiednie służby , które śledzą nasze postępowanie i pobyt w kraju "wiatraków i niebieskich kopert".

     Osoba chora na cukrzycę powinna się zgłosić do swojego lekarza domowego (hol. huisarts) zostanie skierowana do specjalisty na wstępne badania do szpitala i wpisania jej danych do bazy szpitalnej gdzie będzie leczona. Problem polega na tym ,że niestety nie są to usługi bezpłatne. Mimo ,że jesteśmy ubezpieczeni, czyli płacimy osobiście czy też płaci za nas pracodawca , musimy ponieść koszta wizyt w szpitalu i również poniesiemy koszty związane z zakupem insuliny.

     Przypominamy ,że w tym roku "Eigen risico " w Holandii wynosi 385 euro. Mówiąc prosto do tej kwoty musimy płacić za usługi sami w całości lub dopłacać do usług i leków. Jest to zależne również od pakietu ubezpieczalni jaki wybraliśmy. Część leków i usług wchodzi w nasz pakiet lecz wszystko i tak do kwoty bazowej jest płatne w taki czy inny sposób.

     Musimy wspomnieć jeszcze o skali urządzenia odczytującego poziom cukru we krwi czyli "glukometr". Skala zawartości glukozy we krwi w Holandii jest zupełnie inna niż odpowiednik w Polsce . Przecież jesteśmy we wspólnej Europie , prawda. Tego również nie uregulowano.

     Poziom zawartości glukozy we krwi w holenderskich glukometrach jest inny niż w polskich . W Holandii poziom gukozy powinien zawierać się pomiędzy 4,5 - 8,5 tj. odpowiednik skali polskiej 80-180ml/dm3 . W kraju "wiatraków" skala ,którą podaliśmy należy pomnożyć przez 17 i wtedy uzyskamy odpowiednik polskich wartości.

     Dzisiaj jest dzień cukrzyka, ustalony przez światowa organizację zdrowia WHO ! Tylko zdrowe życie , ruch , dieta i pozytywnie utrzymywany poziom cukru we krwi mogą cukrzykom przedłużyć byt , a zależy to tylko od Ciebie !     

Jeżeli artykuł był pomocny wyraź to w komentarzu, udostępnij na FB czy Twitterze.

Źródło :
|   Nos + www.poloniawholandii.com + inf. własna
Komentarze

֩ Ilość komentarzy (1)

֠ Skaut
1
20-Apr-2016,   13:24      
No ja tez borykałem się w Holandii co z tym faktem zrobić ale dzieki takim artykułom inni już będą wiedzieli i nie będą błądzili

[1]
Admin
Zamknij Name:

Password:

Dodaj komentarz

Zamknij       
     


-
-B I U URL    :) :( :P :D :S :O :=) :|H :X :-*


Optional, include a picture (maximum 200 kb)

Wpisz poprawny kod:   5cb4b
2   /  1262
0   /  171
0   /  234
0   /  292
1   /  294
0   /  242
0   /  348
1   /  327
0   /  215
0   /  209
0   /  311
0   /  195

Śmiertelny wypadek na A1. Polak kierujący pojazdem nie żyje.


3

1 tydzień temu , 14:15 / 296
Overijssel


         Kierowca ciężarówki Łotysz uciekł po zderzeniu z samochodem osobowym. Nie powiadomił żadnych służb , być może wtedy Polak by jeszcze żył . Niestety oddalił się z miejsca zdarzenia .

         Holenderscy policjanci rozpoczęli poszukiwania , dostali cynk od policji niemieckiej gdzie łotewski kierowca przebywa. Kierowca ciężarówki został zatrzymany do kontroli. Świadkowie poinformowali dziś rano, że samochód był bez świateł i poruszał się prędkością sześćdziesięciu kilometrów na godzinę po A1. Policja nie może potwierdzić, że jeszcze, rozległe badania powinny zapewnić przejrzystość, co się stało.

         Ze zdjęć z kamer wynika, że samochód wpadł na ciężarówkę. Autostrada A1 była przez pewien czas zamknięta, ale jest teraz otwarty ponownie.

Polak zginął na A1 w zderzeniu z łotewską ciężarówką.Polak zginął na A1 w zderzeniu z łotewską ciężarówką.
Źródło :
|   Media + www.poloniawholandii.com + inf. własna
POWIĄZANE ARTYKUŁY:

0   /  36
    wczoraj , 20:58

0   /  90
    wczoraj , 10:51

0   /  123
    wczoraj , 10:36

0   /  119
    przedwczoraj , 18:47

NAJNOWSZE KOMENTARZE

footer
 • Tu jesteśmy

  2587 VK Den Haag
  Zwolsestraat 426.
  Freephone: 08 67894502
  Telephones: 06 233-459
  FAX: 04 504 889 9898
  E-mail: holandiapolonia@gmail.com
 • Znajdziesz Nas
  • Zapisz się newsletter
  • Jeśli chcesz otrzymywać na bieżąco
   zapisz się do naszego newslettera!
© 2015 - 2017   Poloniawholandii   VW   All rights reserved.  Privacy Policy