Holandia: Dziś Dzień Polonii i Dzień Flagi .

     Nie tylko Dzień Flagi. 2 maja to święto Polonii i Polaków za granicą.

         W Polsce 2 maja to nie tylko święto flagi narodowej. To również dzień, w którym wspominamy Polonię, czyli wszystkich Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Poza nasza ojczyzną żyje ponad 20 milionów Polaków. Wyjechali z różnych powodów ale łączy ich jedno – pamiętają o tym, skąd pochodzą. O Dniu Polonii nie zapomniały we wtorek najważniejsze osoby w państwie z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło na czele.


         „Bardzo to doceniamy i to święto jest też podziękowaniem dla Polonii. Ona ma duży wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pamiętamy o tym, ale pamiętamy też o zacieśnianiu więzi z Polakami. Chcemy o nich dbać i chcemy, by kolejne pokolenia także mówiły w języku polskim” – stwierdza Stanisław Karczewski.


         Marszałek podkreśla, że przedstawiciele polskich władz zawsze chętnie odwiedzają rodaków za granicą. Równie serdecznie witane są polonijne delegacje w kraju – dodaje.


         Z myślą o rodakach ze Wschodu Sejm przyjął nowelę ustawy o repatriacji, którą w ostatnich dniach podpisał prezydent RP. Z inicjatywy Andrzeja Dudy wcześniej w życie weszła także ustawa o legitymacjach szkolnych, skierowana do uczniów polskich szkół za granicą.


         Na ustawę o repatriacji Polacy mieszkający w azjatyckiej części dawnego Związku Sowieckiego czekali kilkadziesiąt lat. Nadzieje odżyły wraz z zapowiedziami Andrzeja Dudy, który jeszcze w trakcie kampanii wyborczej przekonywał: w obliczu migracji obcych kultur w pierwszej kolejności musimy pamiętać o naszych rodakach na Wschodzie.


Dzień Polonii i Dzień Flagi 2-giego maja.Źródło :
|   Twitter + www.poloniawholandii.com + inf. własna
Komentarze 2

  • Styka
    dzisiaj , 01:31
    Volgens de columnist zijn politieke partijen het op hoofdlijnen met zijn zorgmanifest eens. ,,Als de debatten over een paar weken plaatsvinden, dan hoop ik dat er wat gaat veranderen. Mocht dat niet zo zijn, dan gaan we de handtekeningen op onze site gebruiken. Jammer genoeg, zou ik bijna zeggen, want we hopen dat het zonder dat machtsmiddel kan.
  • TONIK
    dzisiaj , 01:31
    Tony's Chocolonely, producent czekolady wytwarzanej i sprzedawanej według zasad sprawiedliwego handlu, otworzy w najbliższy czwartek, 27 października własny sklep z czekoladą. Punkt będzie zlokalizowany na ulicy Polonceaukade 12, przy biurze marki w Amsterdamie. Będzie można tam zakupić zarówno tabliczki czekolady o przeróżnych smakach, jak i produkty specjalne, takie jak koszulki, torby, notesy i śpioszki. Sklep otwarty będzie od poniedziałku do piątku, w godzinach 13.00-18.00 (poniedziałek) i 10.00-18.00 (pozostałe dni).
Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*