Bye, bye benzyno i ropo oraz zapachu podczas tankowania.         Po 2040 roku na drogach Wielkiej Brytanii mają jeździć tylko auta z napędem elektrycznym .Wcześniej takie rozwiązania proponowała już Francja. Takie państwo jak Norwegia idzie o krok dalej i proponuje aby w 2025 roku skasować wszystkie auta z napędem benzynowym i diesla.

         Propozycja i nacisk ze strony UE na rząd holenderski jest bardzo duży. Nowy rząd holenderski musi podjąć na dniach decyzję jakie jest jego stanowisko w tej sprawie . Partia Pracy PvdA twierdzi ,że Holandia dąży do zerowej emisji spalin .

         Ostatecznie zauważono np. we Francji ,że kupione w tym roku auta , średnia ich żywotności to 18 lat , będą jeździły do 2057 roku powiedziała rzecznik Jolanda van Zwieten. Jeśli chcemy osiągnąć cele ekologiczne Paryża nasz transport musi w 2050 roku być bez emisyjny.

         Również profesor Bert van Wee z Technische Universiteit w Dleft jest ostrożny co do wypowiadania tak radykalnych sądów na temat ograniczenia spalin . Profesor twierdzi ,że podporządkowanie się zasadzie paryskiej spowoduje straszny chaos wśród producentów aut. Poza tym producenci samochodów powinni mieć takie same warunki w całej Europie.

         Jolanda van Zwieten (rzecznik środowiska i przyrody) twierdzi ,że istnieją już ścisłe normy dotyczące emisji spalania gazów więc zadaniem rządów jest zmuszenie producentów samochodów do tego żeby ich auta bardziej ściślej przestrzegały norm spalania emisji gazów do atmosfery.         Unia Europejska nakłada obecnie ogromne kary na producentów aut , które przekraczają normy emisji spalin. Bruksela ,również nagradza , tych producentów , których samochody są bardzo przyjazne dla środowiska i spełniają wszelkie normy ekologicznych aut.

         Po skandalu jaki ujawniono w fabryce VW w Niemczech , jak to wielki koncern oszukiwał na emisji spalin , czyli badania były fabrykowane i wszystko okazało się wielką fikcją , kara musiała być . VW wypuścił ponad 25 modeli aut elektrycznych na rynek .

         Np. firma Volvo w czerwcu zapowiedziała ,że 2019 roku nie będzie produkowała już żadnego auta zasilanego paliwami kopalnianymi , choć istnieją kombinację silników hybrydowych czyli elektryczności z zasilaniem paliwami.

         Na początku tego roku firma Opel została przejęta przez francuskiego giganta Peugeota , w dużej mierze dlatego ,że jej technicy i producenci pojazdów posiadają ogromną więdze na temat aut zasilanych elektrycznością.

         Globalnie jeździ już dwa miliony aut elektrycznych po naszych drogach z czego 40% porusza się w Chinach. Norwegia , która jest największym producentem paliw kopalnych podpisała deklarację ,że po 2025 roku po jej drogach nie będzie już żadnego pojazdu poruszającego się po drogach zasilanego paliwem kopalnym.

         Holandia na teraz posiada około 100.000 pojazdów zasilanych elektrycznie. Jest to nie za duża ilość na takie parcie przepisów z UE i forsowania ekologicznego poglądu na świat. Większość kierowców nie preferuje samochodów elektrycznych , chociażby dlatego ,że po pierwsze auta elektryczne są drogie a po drugie , baterie akumulatorowe wytrzymują tylko na 200-300km po przejechaniu.

         Producenci muszą rozwiązać ten problem , czyli przejechanie większej ilości kilometrów na naładowanej baterii. Poza tym stacje dokujące co prawda wyrastają jak grzyby po deszczu ale jednak jest ich jeszcze za mało. Jeżeli rząd holenderski chce iśc na taką ekspansję musi zabrać się ostro do roboty i stworzyć warunki i infrastrukturę pod auta elektryczne.

         Profesor Van Wee spodziewa się ,że producenci szybko uporają się z problemem baterii i wtedy pojazdy elektryczne staną się bardziej atrakcyjne w użytkowaniu a i ich cena spadnie ponieważ spowszednieją .

         Także Pani Van Zwieten od natury i środowiska jest optymistycznie nastawiona do zakończenia operacji "bye bye benzyno i dieslu" , staje ładowania aut elektrycznych wyrastają jak grzyby po deszczu i każdy producent aut skupia się już na wyprodukowaniu najlepszego auta elektrycznego co staje się celem dominującym .

         Czy jesteśmy świadkami odchodzenia paliw kopalnych do lamusa? Na naszych oczach codziennie rodzi się i rozgrywa historia ale ta jest bardzo zauważalna , może jako ludzie choć raz w wielkim stopniu przyczynimy się do wielkiej przemiany na rzecz ochrony środowiska i naszej atmosfery bo jak na razie przyczyniamy się do jej wielkiej degradacji !

Zmyślne warsztaty w Rotterdamie .
Źródło :
|   Media + www.poloniawholandii.com + inf. własna
Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*