Nie żyje aktor Władysław Kowalski. Miał 81 lat.


Nie żyje aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski. Zawodowo związany był m.in. z warszawskimi teatrami: Teatrem Powszechnym, Ateneum i Teatrem Dramatycznym. O jego śmierci poinformował prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Artysta zmarł w niedzielę, 29 października w godzinach popołudniowych. Miał 81 lat.


Władysław Kowalski zagrał m.in. w filmie "Bogowie" Łukasza Palkowskiego, gdzie wcielił się w postać prof. Jana Molla. Widzowie mogli zobaczyć go także w "Katyniu" Andrzeja Wajdy, gdzie grał Jana, ojca rotmistrza Andrzeja i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystąpił również w "Paniach Dulskich", czy w głośnym filmie Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało". Olgierd Łukaszewicz poinformował, że do upublicznienia informacji o śmierci Władysława Kowalskiego upoważnili go żona i syn zmarłego.


Władysław Kowalski urodził się 24 lutego 1936 w miejscowości Żurawce k. Tomaszowa Lubelskiego. W 1959 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zadebiutował w roli Chucha w spektaklu "Kapelusz pełen deszczu" w reżyserii Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


Władysław Kowalski był ojcem reżysera teatralnego Jakuba Kowalskiego. Wspólnie z synem w 2013 roku aktor wziął udział w akcji "Rodzice, odważcie się mówić" - Kampanii Przeciw Homofobii.Komentarze 3

 • Waldemar
  67 tydzień , 12:53
  Skoda każdego życia !
 • Rybak
  67 tydzień , 13:17
  Szacunek , cześć jego pamieci .
 • Barbara
  67 tydzień , 13:32
  To był wspaniały aktor , grał w tylu filmach serce płacze . Żegnaj mistrzu !!
Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się