Holandia: Dziś Dzień Polonii i Dzień Flagi .

     Nie tylko Dzień Flagi. 2 maja to święto Polonii i Polaków za granicą.

         W Polsce 2 maja to nie tylko święto flagi narodowej. To również dzień, w którym wspominamy Polonię, czyli wszystkich Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Poza nasza ojczyzną żyje ponad 20 milionów Polaków. Wyjechali z różnych powodów ale łączy ich jedno – pamiętają o tym, skąd pochodzą. O Dniu Polonii nie zapomniały we wtorek najważniejsze osoby w państwie z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło na czele.


         „Bardzo to doceniamy i to święto jest też podziękowaniem dla Polonii. Ona ma duży wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pamiętamy o tym, ale pamiętamy też o zacieśnianiu więzi z Polakami. Chcemy o nich dbać i chcemy, by kolejne pokolenia także mówiły w języku polskim” – stwierdza Stanisław Karczewski.


         Marszałek podkreśla, że przedstawiciele polskich władz zawsze chętnie odwiedzają rodaków za granicą. Równie serdecznie witane są polonijne delegacje w kraju – dodaje.


         Z myślą o rodakach ze Wschodu Sejm przyjął nowelę ustawy o repatriacji, którą w ostatnich dniach podpisał prezydent RP. Z inicjatywy Andrzeja Dudy wcześniej w życie weszła także ustawa o legitymacjach szkolnych, skierowana do uczniów polskich szkół za granicą.


         Na ustawę o repatriacji Polacy mieszkający w azjatyckiej części dawnego Związku Sowieckiego czekali kilkadziesiąt lat. Nadzieje odżyły wraz z zapowiedziami Andrzeja Dudy, który jeszcze w trakcie kampanii wyborczej przekonywał: w obliczu migracji obcych kultur w pierwszej kolejności musimy pamiętać o naszych rodakach na Wschodzie.


Dzień Polonii i Dzień Flagi 2-giego maja.Źródło :
|   Twitter + www.poloniawholandii.com + inf. własna
Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*