Warto zobaczyć , targ serów w Alkmaar.

B

ędąc w Holandii, koniecznie trzeba zajrzeć do Alkmaar. Miasto położone jest w północno-zachodniej Holandii nad Kanałem Północno holenderskim, niedaleko Amsterdamu. Miasto powstało w X w., a prawa miejskie otrzymało w 1254r. Alkmaar stało się sławne dzięki zwycięstwie nad Hiszpanami z roku 1573, był to przełom w 80-letniej wojnie  niepodległościowej Holandii z Hiszpanią.


Ze względu na dobre położenie, łagodne zimy i wilgotne lata, proces wegetacji jest tu wydłużony. Z tego względu dzięki większej dostępności pastwisk, Alkmaar jest jednym z głównych ośrodków holenderskiego przemysłu mleczarskiego. W mieście tym w każdy piątek od kwietnia do pierwszego piątku września włącznie w godz. 10-12:30 odbywa się niezwykły tradycyjny targ serowy. Targ jest już tradycją, ponieważ odbywa się w tym miejscu od ponad 400lat! Obecnie organizowany jest jedynie ze względu na turystów, dobijane targi nie mają nic wspólnego z prawdziwymi zakupami, są jedynie zwykłym przedstawieniem. Choć zdarzają się prawdziwe zakupy dużej ilości sera.


Aby każdy mógł usłyszeć co nieco o historii targu i o tym co się dzieje, na placu rozmieszczone są głośniki, a na ratuszu umieszczony jest telebim. Komentatorka w jęz. holenderskim, angielskim, niemieckim i francuskim tłumaczy na bieżąco wszystkie niuanse dotyczące sprzedaży serów. Wszyscy wystawcy ubrani są w białe, tradycyjne stroje z kapeluszami , każdy jest przewiązany kolorową wstążką , co oznacza handlarzy z innego regionu Holandii. Dzięki przedstawieniu, Alkmaar odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów rocznie.


Jeśli chce się uczestniczyć w tej imprezie od samego początku, warto przybyć na plac Waagplein minimum pół godz. przed rozpoczęciem – tłumy turystów dość szybko ściśle zajmują przygotowany podest widokowy i otaczają rząd barierek rozmieszczonych wokół placu z serami. Ewentualnie jeśli ma się więcej czasu, warto najpierw przejść się po mieście, a na plac wrócić po godzinie od rozpoczęcia targu – nie będzie już tak ciasno, można mieć nawet spore szanse dostania się do pierwszego rzędu obserwatorów.Targ serów w Alkmaar. Odbywający sie od 400 lat od kwietnia do pierwszego piątku września włącznie w godz. 10-12:30.Targ odbywa się tuż przed ratuszem , przy którym znajduje się budynek The Waag z wagą do ważenia serów, rozpoczęcie targu symbolizuje specjalny dzwonek. Sery rozłożone na placu (nawet kilkadziesiąt tysięcy kilogramów!) produkowane są przez 4 cechy serowe. Każdy z nich rozpoznać można po kolorowej wstążce przyczepionej do kapelusza oraz po kolorze specjalnych nosideł do przenoszenia dużych i ciężkich serów. Gdy nosidło zostanie załadowane 4 krążkami sera (ok. 130kg), dwóch tragarzy (zwanych po holendersku Alkmaarse Kaasdragersgilde) w widowiskowy sposób przenosi je do budynku wagi, czasem po drodze zdarza się, że ser spadnie. Po zważeniu sery przenoszone są z powrotem i układane na specjalnych wózkach, którymi transportowane są do ciężarówki.


Sery oceniane są przez specjalną komisję złożoną z przedstawicieli wszystkich cechów. Specjalnym nożykiem wycinany jest kawałek sera i poddawany ocenie: liczy się głównie smak, zapach i konsystencja.  Czasem członkowie komisji dają spróbować świeżo wykrojonego sera przechodząc wzdłuż barierek. Poza serami, w Alkmaar produkuje się czekoladę. Lubiącym muzea polecam niewielkie muzeum sera znajdujące się w ratuszu a także muzeum piwa. Ponadto miasto to posiada ponad 400 zabytkowych budynków (np. budynek The Waag z XIVw.).


Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem sera, wokół placu ustawione są stoiska (poza serami można kupić również rękodzieło). Niestety nie wiem, ile mogą kosztować sery sprzedawane w Alkmaar, ponieważ najzwyczajniej ze względu na tłumy zainteresowanych nie udało mi się dostać do straganu.


Natomiast jeśli ktoś chciałby spróbowania jak się takie sery nosi w specjalnej lektyce , oczywiście jest to możliwe , wystarczy poprosić tragarzy ,bardzo chętnie pokazują technikę transportowania serów w specjalnych nosidłach .


Obok placu na którym odbywa się targ serów znajduje się muzeum serów.. Można tam spróbować różnych gatunków sera , nabyć pamiątki związane z Akmaar ale też zrobić sobie zdjęcie w oryginalnym stroju sprzedawcy z kapeluszem przewiązanym wstążką. W muzeum sera można zapoznać się z technikami produkcji i stosowanymi maszynami.


Jeśli zgłodniejecie, przy straganach z serami znajduje się również punkt sprzedający świeżo robione holenderskie naleśniki. W cenie wybrać można dwa dodatki (galaretkę imbirową i cynamon oraz czekoladę i toffi).


Jadąc do Alkmaar od strony południowej Holandii przejeżdża się koło fantastycznej kolejnej atrakcji tz. obok portu lotniczego Amsterdam-Schiphol. Lotnisko ma po obu stronach autostrady pasy startowe z pięknym widokiem , który ukazuje od czasu do czasu przejeżdżający nad autostradą samolot. Ten widok zapiera dech w piersiach . Samoloty z tego ogromnego portu lotniczego startują co 10 minut , szansa zobaczenia samolotu kołującego nad autostradą jest bardzo duża.
Targ serów w Alkmaar. Odbywający sie od 400 lat od kwietnia do pierwszego piątku września włącznie w godz. 10-12:30.
Furgonetka wjechała w siedzibę gazety De Telegraaf.

Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się