Od poniedziałku nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski.

O

d poniedziałku obowiązkowej kwarantanny nie muszą przechodzić osoby, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim. Nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej – przypomniało na swojej stronie internetowej MSWiA.


Jak poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowe zasady wyłączające kwarantannę – obowiązujące od 4 maja – dotyczą osób, które przekroczyły granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. „Przy wjeździe do naszego kraju muszą one jednak udokumentować funkcjonariuszom Straży Granicznej fakt przejazdu w celach zawodowych, zarobkowych, służbowych lub w celu pobierania nauki” – podkreślono.


„Nowe zasady dotyczące obowiązku kwarantanny wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” – dodano.


Przypomniano także, że kontrola graniczna na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej została przedłużona do 13 maja. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. „Nadal będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach” – wskazano.


Zwolnieni z kontroli są zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.


„Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i – za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego – kontroli sanitarnej. Ci kierowcy nie podlegają również obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski” – podano.


Zwolnieni z kontroli są zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. „Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i – za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego – kontroli sanitarnej. Ci kierowcy nie podlegają również obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski” – podano.


Zobacz również : mapę rozprzestrzeniania sie wirusa w Holandii.
Poczytaj również :Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się