Od lipca przyszłego roku zostaje wprowadzony depozyt na małe plastikowe butelki.

O

d 1 lipca 2021 r. Depozyty będą wprowadzane na małe plastikowe butelki. Według Drugiej Izby Parlamentu Holandii miara butelek mniejszych niż jeden litr jest konieczna w walce z plastikowymi śmieciami. Każdego roku miliony plastikowych butelek zasypują naturę.


Butelki mniejsze niż litr otrzymają depozyt w wysokości 15 centów. W przypadku butelek większych niż jeden litr depozyt pozostaje 25 centów.


Butelki PET(tak w Holandii nazywane są małe plastikowe butelki ) można zwrócić do supermarketów, stacji kolejowych i stacji benzynowych. Producenci napojów bezalkoholowych i butelek z wodą są odpowiedzialni za wprowadzenie systemu depozytowego. Zwolnione są małe firmy z obowiązku zwrotu małych plastikowych butelek.


Każdego roku w Holandii krąży 900 milionów butelek PET. Około 100 milionów z nich nie jest obecnie poddawanych recyklingowi. W ten sposób zostanie zwróconych około 90% butelek.


Depozyt na puszki

Van Veldhoven chce również zmniejszyć liczbę puszek w środowisku.


Jeśli jesienią 2021 r nie uda się zrealizować o 70 do 90 procent mniej puszek w środowisku, wówczas wprowadzone zostaną również depozyty na puszkach. Decyzja zapadnie jesienią 2021 r.


Zobacz również : mapę rozprzestrzeniania sie wirusa w Holandii.


Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się