Dzisiaj stanęli przed sądem , dwóch podejrzanych o morderstwo holenderskiego dziennikarza.

P

rzed sądem w Amsterdamie stanęli w poniedziałek dwaj podejrzani o zamordowanie holenderskiego dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa. Prokuratura zmieniła zarzut dla 21-letniego Delano G. i 35-letniego Polaka Kamila E. z usiłowania zabójstwa na zabójstwo.


Jak informują media, do dziennikarza miał strzelać Delano G., a Kamil E. miał być kierowcą. Trzech sędziów ma zadecydować o ewentualnym przedłużeniu tymczasowego aresztowania dla obu zatrzymanych.


Zamach na popularnego dziennikarza wstrząsnął Holandią. Na początku lipca Peter R. de Vries został postrzelony w Amsterdamie. Dziennikarza zaatakowano wkrótce po opuszczeniu przez niego studia telewizyjnego RTL4, gdzie uczestniczył w programie Boulevard. De Vries zmarł 15 lipca w amsterdamskim szpitalu.


Dziennikarz był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne. Dziennikarz wspierał rodziny zabitych lub zaginionych dzieci, działał przeciwko niesprawiedliwości i był solą w oku holenderskich gangsterów. "Nie był w stanie wygrać tej walki"


RTL opublikowała oświadczenie rodziny zmarłego. "Peter walczył do końca. Nie był w stanie wygrać tej walki" - przekazali bliscy. Jak czytamy w oświadczeniu dziennikarz odszedł w otoczeniu rodziny. Poproszono o uszanowanie ich prywatności. "Peter żył zgodnie z zasadą: będąc na kolanach nie można być wolnym. Jesteśmy z niego naprawdę dumni, a jednocześnie zasmuceni".


De Vries był popularnym reporterem specjalizującym się w sprawach kryminalnych. W przeszłości często komentował w mediach procesy znanych przestępców.


W zeszłym tygodniu, we wtorek, do De Vriesa oddano pięć strzałów. Reporter został zaatakowany niedaleko studia telewizji RTL Boulevard w pobliżu popularnego placu Leidseplain w stolicy Niderlandów.


Policja w Amsterdamie poinformowała w zeszłą środę, że jednym z dwóch podejrzanych o atak jest Kamil E. W czwartek Holenderskie media podały informację, iż drugi z zatrzymanych, 21-letni Delano G. pochodzi z Antyli Holenderskich. Wcześniej pisano jedynie, że podchodzi on z Rotterdamu.


Śledztwo w sprawie zamachu jest prowadzone przez 20 detektywów - informuje "De Limburger". Gazeta, powołując się na swoje źródła w policji, przekazuje, że do dziennikarza strzelał Delano G. Polak miał być odpowiedzialny za kierowanie samochodem podczas ucieczki z miejsca zdarzenia.


Obaj podejrzani zostali aresztowani we wtorek, niecałą godzinę po ataku na reportera. 35-letni Polak prowadził w niewielkiej wiosce Maurik jednoosobową firmę zajmującą się montażem.


Dziennik NRC informuje, że Kamil E. był poszukiwany listem gończym w Polsce za kradzieże i rabunki. Jest on określany jako "recydywista".


Oficer biura prasowego policji w Amsterdamie powiedział, że nie może potwierdzić, czy Kamil E. był poszukiwany w Holandii. - Dla dobra śledztwa obecnie nie udzielamy żadnych informacji na temat podejrzanych - przekazał.
Poczytaj również :Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się