Dzień Króla w Holandii czyli długi weekend .

K

oningsdag czyli Dzień Króla, obchodzony 27 kwietnia każdego roku w Holandii, jest świętem narodowym. Tego dnia ulice holenderskich miast i miasteczek zapełniają się pomarańczowym kolorem. Pomarańczowe są balony, tym kolorem zdobi się domy. Pomarańczowe jest jedzenie - ciasta, wypieki, obowiązkowo w tym dniu pije się duże ilości soku z pomarańczy . Kolor pomarańczy to obowiązkowy dodatek do ubioru, często jedyny kolor jaki maja na sobie mieszkańcy.


Samo świętowanie rozpoczyna się już wieczorem 26 kwietnia - Koningsnacht, najbardziej przygotowania do obchodów widoczne są w Amsterdamie. W wielu znaczących punktach w mieście w godzinach popołudniowych błyskawicznie wyrastają sceny, na których już od południa DJ-e grają muzykę . Koncerty trwają do rana następnego dnia. 27 kwietnia dzień rozpoczyna się od powszechnego handlu. Tego dnia handlować może każdy bez zezwolenia i uiszczania podatków.


Miliony mieszkańców Holandii wystawia swoje małe stragany i sprzedają rzeczy zalegające na strychach czy szafach. Handluje się głownie odzieżą, artykułami gospodarstwa domowego skończywszy na własnych wypiekach domowych. Po południu rozpoczyna się ogólna zabawa, śpiewy, występy artystyczne, koncerty i nieodzowne picie ogromnych ilości holenderskiego piwa.


 

Historia Dnia Królowej/Króla

Pierwszy Koninginnedag obchodzono 31 sierpnia 1891 roku. Naprawdę popularnym świętem Koninginnedag stał się w 1902 roku, kiedy po ciężkiej chorobie królowa Wilhelmina szczęśliwie wyzdrowiała. Nowina ta sprawiła, że tego dnia ludzie wyszli na ulice i świętowali.


W tym czasie wspólne świętowanie możliwe było jedynie przy okazji ważnych jubileuszy, na przykład pięćdziesiątych urodzin królowej w 1930 roku. Po ślubie w 1937 roku kolejna holenderska królowa, Juliana, wprowadziła się do posiadłości babki i zaczęła przyjmować kwiaty w dniu swoich urodzin 30 kwietnia.


Wstąpiwszy na tron w 1948 roku, Juliana oficjalnie ogłosiła 30 kwietnia dzień Dniem Królowej. Gdy w 1980 roku jej córka, Beatrix, wstąpiła na tron ogłosiła, że Koninginnedag nadal będzie obchodzony 30 kwietnia, a nie w dniu jej własnych urodzin, 31 stycznia.


28 stycznia 2013 roku Królowa Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau zapowiedziała, że zrzeknie się korony. 30 kwietnia tego samego roku koronę przejął jej syn Wilhelm-Aleksander.


Król urodził się 27 kwietnia 1967 roku, nastąpiła w związku z tym niewielka zmiana. Wielkie święto na ulicach Holandii nie odbywa się teraz 30 kwietnia, ale 27 kwietnia.440 mandatów dla kierowców Tirów za rozmowy przez komórkę w trakcie jazdy.

Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się