Limburgia walczy z powodzią , przerwany wał , ewakuacja szpitala i kilku miejscowości.

P

ołudniowa Holandia walczy ze skutkami ulewnych deszczy. Rzeka Moza osiągnęła najwyższy stan od 1911 roku. Holenderskie media poinformowały o zawaleniu się mostu oraz przerwaniu wału przeciwpowodziowego na terenie prowincji Limburgia.


Pustoszące od dwóch dni południową Holandię powodzie zmusiły w nocy z czwartku na piątek tysiące mieszkańców Maastricht to ewakuacji. Część z nich znalazła schronienie u rodzin, część w pobliskich halach sportowych - informuje dziennik "De Volkskrant".


W czwartek ewakuowano kilka mniejszych miejscowości leżących wzdłuż rzeki Moza w Limburgii - Eijsden, Margraten, Stein, Bunde, Geulle i Grevenbicht. Natomiast w piątek rano swoje domy musiały opuścić tysiące mieszkańców Roermond i Roerdalen, policja i straż pożarna budziły ich megafonami około godz. 6 rano.


Chwile grozy przeżyli pacjenci szpitala w Venlo. Ze względu na to, iż woda przerwała wał przeciwpowodziowy w miejscowości Meerssen, musieli oni zostać ewakuowani. Po południu żołnierzom udało się naprawić wał.


Niezależnie od tego zarządzono ewakuację samego Venlo, a także okolicznych miejscowości: Tegelen, Steyl, Belfeld i Hout-Blerick. Jak podaje dziennik "De Telegraaf", ewakuacja dotyczy 7 tys. domów. Służby zarządziły ewakuację wcześniej niż zakładano, ponieważ woda podnosi się w bardzo szybkim tempie.


Według burmistrza Valkenburga Daana Prevoo może zabraknąć żywności, ponieważ część miasta jest niedostępna dla ciężarówek. Z informacji dziennika "Algemeen Dagblad" wynika, że 700 gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu.


Lokalna telewizja 1Limburg informuje, że lokalne władze poprosiły policję o zablokowanie dróg dojazdowych do miasteczka. - Otrzymujemy informacje z hoteli, że dzwonią do nich ludzie, którzy chcą wynająć pokój, aby oglądać powódź – powiedział Prevoo. - To się nie mieści w głowie – dodał.


- Kanalizacja jest przeciążona, istnieje ryzyko biegunki, wymiotów u osób, które będą miały z nią kontakt - wskazuje GGD Zuid-Limburg.
Poczytaj również :Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się