Mięsne produkty przetworzone znalazły się na liście substancji rakotwórczych, zaraz po azbeście i nikotynie.

T

o czerwone i przetworzone mięso jest rakotwórcze, znane od jakiegoś czasu i być może wiele osób przylgnęło do przekonania, że ​​nie jest to całkowicie prawda, chociaż istnieje ryzyko, że jest rakotwórcze. Ale tym razem jest to potwierdzone, że te produkty są szkodliwe dla zdrowia, co jest czymś nowym. W zakresie, w jakim Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) umieściła je na liście substancji, które oficjalnie mogą powodować raka.


Zanim to zostało oficjalnie potwierdzone, a czerwone i przetworzone mięso zostało umieszczone na liście substancji, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka, przebadano ponad 800 próbek, aby podkreślić związek między czerwonym mięsem a rozwojem nowotworów.


Pierwszym krokiem w tych długich badaniach jest umieszczenie przetworzonego mięsa w kategorii gwarantowanych czynników rakotwórczych, w których znajduje się również azbest, dym papierosowy, alkohol etylowy, promieniowanie UV i HPV. Czerwone mięso jest jednak umieszczane w kategoriach bezpośrednio następujących, tj. substancji, które mogą powodować raka.


Ale stwórzmy przejrzystość. Przez przetworzone mięso rozumie się mięso, które przetwarza się bezpośrednio w celu przedłużenia okresu przydatności do spożycia (przez dodanie konserwantów) lub w celu poprawy jego smaku (dojrzewanie, palenie tytoniu, sole i różne dodatki).


Niektóre metody przygotowywania mogą mieć również negatywny wpływ i zwiększać szanse na zachorowanie na raka. Mięso, które wchodzi w bezpośredni kontakt z płomieniem lub rozżarzonymi gorącymi powierzchniami, może pomóc uczynić mięso bardziej niebezpiecznym. W porównaniu do pewności co do metod przetwarzania wspomnianych powyżej, nie są oni całkowicie pewni co do metod otrzymywania, ponieważ wciąż trzeba wyjaśnić, jaką rolę pełnią policykliczne węglowodory aromatyczne, lub związki chemiczne, które powstają, gdy mięso jest narażone na wysokie temperatury.
Zobacz również : Holenderska polityk , radna partii PVV zgwałcona przez islamistów , popełniła samobójstwo .Czy musimy przestać jeść mięso?

Dr. Kurt Straif ze Światowej Organizacji Zdrowia łagodzi wszelkie obawy i niepokój i sprawia, że ​​jest łatwiejsze w konsumpcji, jakie dokładnie są następstwa dla człowieka. W oparciu o badanie 50 gramów mięsa dziennie zwiększyłoby szansę o 18%, że wystąpi rak jelita grubego (rodzaj raka najczęściej spotykany w połączeniu z konsumpcją przetworzonego mięsa). Jest to wysoki odsetek , ale należy to rozumieć w odniesieniu do ryzyka związanego z tymi produktami.


Innymi słowy, prawdopodobieństwo zachorowania na raka w jelitach poprzez jedzenie czerwonego i przetworzonego mięsa jest niewielkie, ale ryzyko to wzrasta proporcjonalnie do regularności, z jaką jemy mięso.


I dlatego okazuje się, że "w umiarkowaniu jedzenia mięsa" jest kluczem do zmniejszenia ryzyka, w połączeniu z innymi zdrowymi nawykami, które wszyscy znamy (sport, nie palenie, nie za dużo alkoholu ...). Badania pobudzają Cię do myślenia, aby ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa do ściśle niezbędnego i pozostawić przetworzone mięso. Również dlatego, że istnieją ważne składniki odżywcze w mięsie, które można zastąpić jedząc coś alternatywnego, gdzie znajdziemy żelazo, cynk i witamina B12.
W Tilburgu 22-letni Polak utonął w stawie surfowym .Poczytaj również :Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się