Polacy znaleźli się na wysokim, szóstym miejscu pod względem uczciwości na świecie.

Z

espół ekonomistów ze Szwajcarii sprawdził poziom „uczciwości obywatelskiej” w 40 krajach na świecie. Polacy znaleźli się na wysokim, szóstym miejscu. Wyniki badań zostały opublikowane w czwartek w magazynie „Science”.


Poziom uczciwości badano „gubiąc” portfele w miejscach publicznych takich jak banki, teatry, muzea czy posterunki policji oraz mierząc odsetek zwróconych portfeli. W sumie użyto 17 tys. „zgubionych” portfeli, średnio 400 w danym kraju. Część z nich była pusta, część zawierała niewielką sumę pieniędzy, a w części umieszczano sporą sumę. Oprócz tego w „zgubie” była wizytówka z e-mailem i numerem telefonu „właściciela”. Umieszczane kwoty były dopasowywane do siły nabywczej w danym kraju.


Wbrew oczekiwaniom okazało się, że im więcej pieniędzy znajdowało się w portfelu, tym większa była szansa, że wróci on do „właściciela”. Taką prawidłowość zaobserwowano we wszystkich krajach poza Meksykiem (w przypadku tego kraju różnica była statystycznie nieistotna). Średnio zwracano 72 proc. portfeli z większą sumą pieniędzy, 51 proc. z niewielką sumą oraz jedynie 40 proc. pustych portfeli. Wyniki znacznie różniły się dla poszczególnych krajów.


Na czele rankingu tak mierzonej uczciwości znaleźli się Szwajcarzy, którzy zwracali 79 proc. portfeli z pieniędzmi i 74 proc. portfeli pustych. Na dalszych miejscach znaleźli się Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy i Szwedzi. Na 6. miejscu autorzy badania umieścili Polaków – w naszym kraju do właściciela trafiało 69 proc. portfeli z pieniędzmi oraz 63 proc. pustych.


Najmniej uczciwi okazali się Chińczycy, Marokańczycy, Peruwiańczycy i Kazachowie. W Chinach jedynie 22 proc. portfeli z pieniędzmi trafiło do właściciela oraz zaledwie co 14 pusty portfel.


Polacy znaleźli się na wysokim, szóstym miejscu.

Polska na 6 miejscu uczciwości obywateli na świecie.


Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się