Kara w wysokości 95 euro za jazdę z telefonem w ręku na rowerze obowiązuje od 1 lipca 2019r.

N

owy przepis, który rozszerza zakaz aktywnego używania telefonu podczas jazdy także na rowerzystów, a nie tylko kierowców samochodów, wszedł w życie w Holandii. Za trzymanie w dłoni telefonu podczas jazdy jednośladem od poniedziałku grozi mandat 95 euro. Rzecznik policji nie wykluczył w przyszłości specjalnych akcji, podczas których mundurowi będą sprawdzać, czy rowerzyści przestrzegają przepisu.


Nowe prawo objęło nie tylko rowerzystów, ale również motorniczych tramwajów i kierowców pojazdów dla niepełnosprawnych.


Nowe przepisy szczególnie dotkną holenderskich rowerzystów. Holandia jest bowiem jedynym krajem na świecie, w których liczba rowerów jest wyższa niż liczba mieszkańców - na każdego obywatela przypada ok. 1,4 roweru.


Teraz miłośnicy jednośladów mogą dzwonić, czy korzystać z nawigacji wyłącznie w sytuacji, gdy telefon znajduje się w przystosowanym do tego uchwycie lub zatrzymali się obok ścieżki rowerowej.


Bez kontroli to będzie "papierowy tygrys"

Policja nie zamierza na razie przeprowadzać specjalnych akcji, które miałyby za zadanie wyłapywanie rowerzystów nie przestrzegających nowych przepisów, ale nie wyklucza ich w przyszłości.


Film udostepniony przez holenderska policję , ucieczki napastników na polski sklep.


Zapowiedzi funkcjonariuszy niepokoją ekspertów ruchu drogowego, którzy obawiają się, że egzekwowanie wprowadzonych przepisów bez ukierunkowanych kontroli będzie niemożliwe, że stanie się "papierowym tygrysem".


- Zakaz ma sens tylko wtedy, gdy czujesz, że możesz zostać złapany w dowolnym momencie - powiedział psycholog ruchu Gerard Tertoolen w rozmowie z RTL News.

Bezpieczeństwo na drogach

Bardziej restrykcyjne prawo ma poprawić bezpieczeństwo na holenderskich drogach. W 2018 r. w wypadkach w Holandii zginęło 678 osób - o 65 więcej niż rok wcześniej. Około jedną trzecią ofiar stanowili rowerzyści.


Dużo gorzej pod tym względem wygląda sytuacja w Polsce. W 2018 roku doszło do 31 674 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 2 862 osoby. Na samych przejściach dla pieszych doszło do 3978 wypadków, aż 285 było śmiertelnych.Polacy na wysokim szóstym miejscu uczciwości obywateli na świecie.


Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się